Aktuálně si mobilní internet užíváme na aktuálně nejrychlejší dostupné síti LTE, která se označuje také jako 4G. Těmíto sítěmi trojice operátoru pokrývá téměř 99% České republiky. S 4G internetem jsme velmocí nejen ve světě, ale také v Evropě. Málokterá země má takové pokrytí touto technologií jako my. Co nám všem zákazníkům vadí je cena, oproti zahraničním trhu.

Nutná změna účtování mobilních dat

Některé ceny jsou u nás doopravdy předražené. Na druhou stranu, operátoři vám rádi nabídnou podpultové nabídky nebo výrazné slevy při kombinaci jejich služeb. Firemní zákazníci, kteří mívají zcela cenově odlišné nabídky, jsou na tom asi nejlépe. Se sítí nové generace 5G, která se zatím stále testuje a žádný z operátorů na světe ji neprovozuje v komerčním režimu, by mohla přijít změna.

Účtování dat podle rychlosti tvrdí AT&T

Podle amerického operátora AT&T bude změna účtování mobilních dat velice pravděpodobná. Podle jejich myšlenky si přestaneme platit za to, co spotřebujeme, ale za rychlost, kterou budeme surfovat. V praxi by to podle generálního ředitele AT&T, Randalla Stephensona, fungovalo jako s domácím připojením k internetu. Zkrátka platíte cenu podle rychlosti vašeho připojení a datové připojení je ve většině případů neomezené.

„Pokud po zavedení 5G nebudou balíčky vypadat jako ty u fixního připojení, budu velice překvapen. Když jste schopni nabízet rychlé připojení, najdou se zákaznící, kteří zaplatí za rychlost od 500 mbit/s až po 1 Gbit/s. Takže očekávam, že se tato vize splní.“

Realita je ve hvězdách

Než změna účtování mobilních dat opavdu dorazí, budeme muset nějakou dobu ještě čekat. Jak jsem již zmiňoval, tento typ mobilní sítě je zatím stále ve fází vývoje a dlouhého testování. Než se tato technologie dostane dál, bude trvat ještě opravdu velmi dlouhou dobu. Podle některých zahraničních expertů však nebude síť 5G na milimetrových vlnách dostupná na na všech místech jako je tomu u sítí LTE. Důvodem je fyzika a to, že zkrátka milimetrové vlny, na kterých je 5G založeno, se nešíří příliš dobře velice rozshálým prostorem. Očekávat se tedy dá především ve větších městech a ne na zcela všech místech.