Které novinky Apple představil na WWDC?

Včera, tedy 3. června 2019, proběhla konference WWDC, kterou každoročně pořádá kalifornská společnost Apple. Původně se předpokládálo, že Apple představí pouze betaverze operačních systémů a přidá maximálně pár novinek. Apple ale ukázal, že očekávání novinářů byla chybná a předvedl hned několik velmi zajímavých novinek.

WWDC ve znamení výkonu, aneb nový Mac

Že se chce Apple posunout, ukázal hlavně představením nového stolního počítače. Ten měl až dodnes podobu buď All In on nebo válce, který občas až příliš připomínal odpadkový koš. Nyní si však Apple rozhodl, že design a možnosti použití změní. Vytvořil tedy ocelový kvádr s pevným rámem. Co na tom, že při pohledu na přední stranu se většině uživatelů vybaví struhadlo z kuchyně. Applu se celkový design velmi povedl a co víc, hardwarově se může srovnávat s těmi nejlepšími.

WWDC

Ve zkratce z hardwarové stránky nejvyšší verze. Výpočetní výkon zajistí 28 jádrový Intel Xeon, který dostane příkon až 300W a každé jeho jádro bude tikat na frekvenci 3GHz. Sekundovat mu bude až 1.5 terabytu operační paměti osazené ve 12 slotech. O obraz se postarají až dvě grafiky Radeon Vega Pro II Duo, které dohromady vytvoří grafický výkon až 56 teraflopů a 128GB paměti.

iOS 13 v nezvyklém odstínu

Očekávaná, přesto zajímavá novinka. iOS od nové verze nabídne dva světelné módy. Jeden klasický světlý, a poté druhý tmavý, tzv. Dark Mode. Ten bude nejen šetřit baterii, ale v určitých momentech i oči uživatele. Celkově bude iOS 13 mnohem rychlejší. Odemykání pomocí Face ID bude až do 30% rychlejší, načítání až o 40%. Přepracování se dočkal i App Store, takže aplikace nyní zaberou až o 50% méně místa.

WWDC

Zajímavou novinkou je i zcela nová funkce Sign in with Apple, díky které můžete úplně vypustit přihlašování do různých služeb pomocí Facebooku či účtu od Googlu. Nyní postačí pouze naskenovat obličej a mobil již vše zařídí. Pokud aplikace vyžaduje specifické údaje jako je například email, budete dotázáni, zda-li chcete údaj poskytnout. Služba zvládne i zamaskovat váš email, takže příjemce uvidí falešnou adresu zastupující vaši osobní.

WWDC

Přepracování se dočkala i aplikace Mapy, Pošta nebo třeba Zdraví. Konkrétním aplikacím se budeme věnovat již brzy.

WWDC odhalilo watchOS 6

Přepracování se dočkal i operační systém pro hodinky. Na výběr nyní bude z mnoha tapet. Najdeme zde kousky od těch jednodušších s analogovým ukazatelem, až po ty komplexnější, kde bude čas zobrazen digitálně a bude možné přidat v podstatě jakýkoliv potřebný údaj.

WWDC

Hodinky ale budou i lépe hlídat vaši aktivitu. Budou vás motivovat k chůzi, běhu nebo jízdě na kole. Novinkou je i aplikace, která bude v případě horší kondice doporučovat cviky a kroky k tomu, aby jste svoji výdrž zlepšili.

V neposlední řadě budou hlídat periodu dívkám a ženám, které budou mít o tuto funkci

watchos

zájem. Hodinky zvládnou vypočítat i období, kdy je žena nejplodnější.

Tohle všechno je možné díky samostatnému App Storu, kde najdeme aplikace speciálně pro Apple Watch. Vývojáři tak nemusí aplikace přizpůsobovat fungování na iPhonu a mohou se soustředit jen na hodinky.

Konec iOS v iPadech. iPadOS!

Apple se rozhodl pro kontroverzní krok a vytvořil speciální systém přímo pro své tablety. Nyní tak budete moci ještě lépe pracovat s widgety a samotný iPad bude mnohem lépe spolupracovat s Apple Pencil.

WWDC

Přepracování se dočkal i multitasking, který je teď na špičkové úrovni. Můžete tak přesouvat obsah z jedné aplikace do druhé nebo třeba pracovat s oběma najednou. S tím souvisí i možnost připojení externího zařízení v podobě flashdisku nebo harddisku. Svoje soubory sem můžete ukládat nebo je přímo ze zařízení číst a upravovat.

Zcela přepracovaný tvOS

Apple dal na WWDC prostor také operačnímu systému pro televize. Ten se dočkal kompletního přepracování. Přizpůsobit si můžete nabídku hudby, seriálů, doporučených videí a nebo nechat algoritmus, aby pro vás vybral zajímavý obsah. Nové budou také spořiče obrazovky, z nichž na některých Apple spolupracoval i s vesmírnou stanicí ISS.

tvos

Součástí bude také jedno předplatné, které umožní sledovat hned několik služeb. Nemusíte tak platit každou službu zvlášť a ještě na každém zařízení. Jeden účet postačí pro celou domácnost.

Sledovali jste WWDC 2019? Napište nám do komentářů, co se vám na konferenci líbilo a co byste udělali jinak!