O 5G mobilním internetu se hovoří pěkně dlohou dobu. Ačkoliv třeba iPhone tuto technologii stále nepodporuje, první smartphony na světě ano. Tato funkce se mimo jiné očekává právě u nových modelů, které budou brzy představeny. Mobilní síť 5. generace možná také přinese změnu účtování dat, jak jsme již jednou psali. Mobilní operátor EE spustil první 5G síť ve Velké Británii. Jak si tato síť vůbec vede?

Změna účtování mobilních dat? Prosurfované GB již nebudou určovat cenu.

První 5G síť ve Velké Británii byla spuštěna velmi neobyvkle.

Britský operátor EE spuštění přijal jako opravdovou revoluci v používání mobilního internetu. Tuto svoji první síť však nechtěl spustit jen tak a rozhodl se to udělat hezky ve velkém. Žádnou konferenci však od toho nečekejte. Síť byla spuštěna během koncertem rappera Stormzyho, jehož show byla živě vysílána na internetu z lodi na řece Temži, které protéká Londýnem. Koncert se odehrával přímo u Tower Bridge.

Celoplošené nasazení však první britská 5G síť nemá.

První 5G síť ve Spojeném království nebyla spuštěna celoplošeně na území celého ostrova na jednou. Vybudování této sítě je jistě pro operátora velice nákladné. První uživatelé si mohou 5. generaci mobilního internetu vychutnat ve městě Belfast, Birmingham, Cardiff, Edinburgh, London a Manchester. I zde je však potřeba počítat s tím, že pokryté není celé město, ale pouze jeho části. Dosah takto vysoké frekvence o velmi krátké vlnové délce je velice omezený.

Cena tohoto internetu.

Za balíček, který lze s touto sítí využívat si EE neúčtuje zrovna nejmenší poplatek. Tarif, který obsahuje 10 GB dat, klienty výjde na 54 liber měsíčně. Což je v přepočtu zhruba 1 600 Kč. Při rychlosti stáhování, která u této technologie je až teoretických 1000 Mb/s, tedy 1 Gb/s, byste při plném stahování filmů nebo her tento balíček spotřebovali opravdu velmi rychle.

Blíží se dosahovaná rychlost maximu?

Obecně se dá říci, že ano. Testy, které jsou nyní k dispozici na internetu z Londýna ukazují, že na některých místech intenetu dosahuje rychlosti až 940 Mb/s. Což je na bezdrátový přenos opravdu parádní hodnota. Ve zbytku města, kam ještě pokrytí dosáhne, se rychlost pohybuje v rozmezí 200 Mb/s – 500 Mb/s.

Podívejte se na zahajovací koncert zde.