Operátor O2 spustil první 5G síť v České republice. Ze tří největších operátorů na našem území to zatím s 5G dotáhl nejdál. Síť páté generace nespustil ani v Praze, ani v Brně, ale v Kolíně. O2 se pochlubilo, že se jim podařilo dosáhnout vyšší rychlosti stahování a snížit odezvu. Operátor však síť provozuje na pronajatém pásmu a tyto frekvence zatím nevlastní. Dá se rychlost srovnávat s 5G ve Velké Británii?

První 5G síť ve Velké Británii! Své prventství si drží operátor EE. Jaké rychlosti dosahuje?

První 5G síť v České republice a její rychlost

O2 přiložilo ke své tiskové zprávě screenshooty měření mobilního internetu. Nejvyšším výsledkem bylo 516 Mb/s pro stahování a 42,1 Mb/s pro odseílání dat. Odezva v tomto měření byla naměřena na 18 ms. V Londýně, kde britský operátor EE spustil také 5G, dosahuje tato síť rychosti mnohem vyšší a to především na rychlostí odesílání. Ta je totiž v této nové síti naprosto srovnatelná s dosavadním LTE. Z tohoto hlediska se nedá říci, že by se jednalo o až tak výrazný skok.

První 5G síť v Česku

zdroj: O2

Jak si vyzkoušet první 5G síť v České republice

Pokud byste rádi také vyzkoušeli tuto novinku, je potřeba si udělat výlet do zmíněného Kolína. Budete si muset mimo to zakoupit zařízení, které 5G internet podporuje. Jak ale jistě víte, žádný iPhone nyní tuto technologii nepodporuje. Nezbývá vám tedy než čekat nebo sáhnout po Samsungu Galaxy S10, Xiami Mi Mix 3 nebo LG V50 ThinQ.

O2 si pro tento vysíláč nezvolilo Huawei

Stejně tak jako po všechny operátory je i pro O2 zcela jistě bezpečnost zákazíků na prvním místě. Vysílač v Kolíně je od značky Ericsson. Pracuje na pronajaté frekvenci 3,5 GHz a O2 tuto síť buduje se Českou telekomunikační infrastrukturou (CETIN), která vznikla oddělením sítí, které vlastnilo O2.