Některé věci jsou doslova mezi nebem a zemí. Jako třeba to, že Apple a Microsoft byli vždy velcí konkurenti, kteří se prostě nemusí. I tak se však navzájem snažili zapůsobit na fanoušky toho druhého něčím, čím je chtěli převzít na svou stranu. Zatímco jednomu se to dařilo tak nějak přirozeně, druhý většinou sázel na marné pokusy. Po tom, co několik let můžeme používat na Macu prohlížeč Safari, vzníká Microsoft Edge pro Mac. Opravdu by si ho někdo nainstaloval?

Vtípky o „rychlosti“ Inernet Exploreru

Zřejmě jsme většina z nás zažili starší dobu, kdy jsme si na své nejablečné počítače instalovali jiné prohlížeče než byl Internet Explorer. Jeho rychlost byla oproti jiným prohlížečům skutečně velmi nízká. Před Google Chromem dominoval Firefox. Nový Edge od Microsoft sice slibuje, že je mnohem rychlejší než jeho přechozí prohlížeče. Ale stále to nění žádná sláva a uživatelé Windowsu raději šáhnou po jiném programu.

Důkaz od Microsoftu?

Důkazem o tom, že Microsoft tuto verzi prohlížeče opravdu chystá, je video, ve kterém zobrazuje, co bude tento prohlížeč v budoucnu umět. Video najdete přímo na YouTube kanále Windows, který provozuje Microsoft. Video najdete zde.

Microsoft Edge pro Mac jako sběrač informací

Microsoft chce s tímto svým prohlížečem pravděpodobně prorazit, protože chce sledovat vámi navštěvované stránky. Vyhodnocuje tak, jaké reklamy by vám mohl případně zobrazovat přes vyhledávač Bing apod. Podobně jako funguje Google Chrome nebo operační systém Windows od Microsoftu. Edge pro Mac by tedy fungoval naprosto stejně. Jen by neměl kontrolu nad celým systémem.

Je Microsoft Edge pro Mac již ke stažení?

Zatím ještě stále ne. O tom, jaké vlastnosti a funkce bude tento prohlížeč mít, se dozvíme na konferenci BUILD, která proběhne tento týden. Desktopová verze by měla umět všechno, co jste zvyklí v prohlížeči dělat. Prohlížet internetové stránky, sledovat online interaktivní obsah v HTML5 apod.

Výhody pro uživatele

Uživatelům, kteří přepínají mezi platformou Windows a MacOS s nevyjšší pravděpodobností tento prohlížeč přinese možnost synchronizace. Tak jako jsme my jablíčkáři zvyklí ze Safari. Budete tedy mít synchronizovanou histroii, anebo budete moc používat otevřené karty se stránkami na druhém zařízení.

Je to první pokus Microsoftu prorazit na Apple platformě?

To rozhodně ne. Nedávno se Microsoft usnadnil stahování své kancelářské sady Microsoft Office uživatelům Macu. Tato sada se dá nyní stáhnout v App Store pro Mac. Pro iOS tyto verze existují již delší dobu. Microsoft Edge dokonce existuje pro iOS. Stáhnout si ho můžete z App Store zde.