Proč je nový počítač a monitor od Applu tak drahý?

Pokud pravidelně čtete naše články, jistě vám neunikla konference WWDC 2019. Na ní Apple představil nové operační systémy, ale i hardware. Nejvíc asi překvapil nový Mac Pro, jehož přední strana až příliš připomíná struhadlo a i díky tomu je v posledních dnech terčem posměšků. Dnes se vám tedy pokusím vysvětlit, proč základní verze tohoto „struhadla“ stojí 5 999 USD, podíváme se i na nově představený 6K monitor a jeho stojan.

Mac Pro je prostě moc drahý..

Tato věta slouží jako argument lidí, kteří si o využití tohoto zařízení nezjistí více informací. Mac Pro ale není osobní počítač na hraní her nebo občasné stříhání videí.

Mac Pro

28 jader, 3 GHz, 1.5 terabytů RAM, 56 teraflopů, 128 GB grafické paměti. To rozhodně nejsou hodnoty osobního počítače. Toto zařízení totiž bude sloužit jako pracovní server střihačů velkých společností a ke složitým výpočtům. Díky vysokému výkonu na něm může pracovat hned několik uživatelských stanic. Z hlediska odladěnosti může jako server fungovat několik let, což konkurenční stroje bez upgradu či výměny komponent na takové úrovni nedokážou.

Pro Display XDR k Mac Pro

Druhým tématem dnešního článku bude představený 6K monitor od Applu, který můžete připojit k Mac Pro a pořídíte ho za necelých 5 000 dolarů.

Mac Pro

Tak drahý je proto, že je to jeden z mála monitorů majících rozlišení 6K. Tento konkrétně se odlišuje ještě technologií XDR, která navazuje na HDR a stará se o lepší přechody stínů a barev. Dále zde najdeme vrstvu nano flex, která světlo pohltí namísto jeho odražení. Díky tomu uvidíme na monitoru všechno i na přímém slunci a odlesky budou minimální. Těchto monitorů lze k Mac Pro připojit až šest, což dohromady činí něco málo přes 750 000 korun. Ani toto zařízení tedy není pro obyčejné smrtelníky.

Ergonomický stojan k monitoru

Zcela jistě největší rozruch způsobil ergonomický stojan, který slouží k postavení monitoru na vodorovnou plochu. 1000 dolarů za stojan je z pohledu zákazníků opravdu hodně. Když se nad tím ale zamyslíme, pokud jsme ochotni zaplatit minimálně 250 000 korun za počítač, k němuž připojíme minimálně jeden monitor za dalších 125 000 korun, zdá se vám cenovka stále tak vysoká? Předpokládáme, že si tyto pomůcky budou kupovat pouze uživatelé, kteří dokážou využít tento produkt ve svůj prospěch. Věřte, že stojánek tvoří zlomek jejich měsíčního výdělku a  investice se jim vyplatí.

Mac Pro