Instagram se za poslední dobu stal velice populární sociální sítí. Dokonce jej poslední dobou využívá více lidí než Facebook. Ten ho pár roků nazpět odkoupil. Přidal mu nové funkce a propojení se svými službami. Ačkoliv je někdy Facebook za své kroky s Instagramem kritizován, daří se mu s ním věsmes dobře. Nyní má Instagram obrovský problém. Unikla mu data několika miliónů influencerů a obchodních značek.

Instagram má s uníkem dat obrovský problém.

Instagram se s touto situací bude muset velmi těžce poprat. Nejde totiž o malé číslo uživatelů, ale rovnou o více než 49 miliónů profilů. Týká se to především velkých influencerů na Instagramu, ale také obchodní značek, které mají na Instagramu velkou popoularitu.

Co tento obrovský problém, který Instagram má s uníkem dat, vypustil do světa?

Databáze o tolika množství uživatelů obsahovala jejich bežně dostupné údaje. Mělo tak jít o uživatelská jména, profilové obrazky, počet sledující apod. Mezi těmito daty se však objevily také informace jako osobní kontaktní údaje. Například konkrétní jména, osobní mailové schárnky nebo osobní telefonní čísla. V databází byla také vypočítaná hodnota každého profilu na základě jeho úspěšnosti na sociální síti.

Podcenil Instagram zabezpečení databáze?

Vypadá to, že ano. Podle zaměstnaců Amazon Web Services, kde měl Instagram uložené tyto informace, nebyla databáze nijak šifrovaná nebo chráněná heslem. Instagram má velký obrovský problém, jestli citlivá data svých uživatelů nechrání žádným zabezpečením.

Kdo vůbec všechna tato data sdílel?

Celou tuto nezabezpečenou databázi vypustila na internet společnost Mumbai. Tu vlastní a založila značka Chtrbox. Tato firma se zabývá obsahem pro influencery, za jejichž sdílení jim poté zaplatí. Portál TechCrunch, který o celé situaci informoval se pokusil oslovit 2 významné influencery, kteří se objevili v databázi. Zaslal jim jejich čísla a emailové adresy. Od obou z nich bylo potvrzeno, že se jedná o údaje, se kterými se přihlašují ke svému účtu na Instagramu.