Pokud potřebujete občas vytvářet grafické materiály jako pozvánky nebo posty na sociální sítě, zřejmě jste šáhli po online editoru Canva. Tento jednoduchý a také velmi šikovný editor obsahuje několik šablon a předpřipravených velikostí podle vaší potřeby. V rychlosti vytvoříte plakát o chystané události, anebo vytvoříte infografiku na vaši stránku na Facebooku. V pátek 24. května čelila tato stránka masivnímu útoků hackerů.

icon
Canva: Graphic Design & VideoCanva Pty LtdPhoto & VideoFreeStáhnout

Canva zasílala uživatelům mail.

Canva rozeslala hromadný email všem svým uživatelům s informacemi o tom, že k tomuto útoku došlo. V emailu upozorňuje uživatelé na to, jaká data unikla. Pracovníci mají za to, že se útočníkům podařilo získat kontaktní informace a uživatelská jména. Útočníci se dostaly také k souborům s hesly uživatelů. Ty jsou však velice dobře zašifrována a útočníci k nim nemají přístup. Přesto oddělení komunikace žádá uživatele, aby si změnili své přístupové heslo.

Dobrý den,

Rádi bychom vás informovali, že v pátek 24. května 2019 jsme objevili probíhající útok na naše systémy. Ihned po zjištění této informace jsme podnikli kroky k identifikaci a nápravě příčiny a situaci jsme nahlásili úřadům (včetně FBI). Omlouváme se za jakékoliv potíže nebo nepříjemnosti, které vám tím způsobujeme.

Jsme si vědomi toho, že bylo zpřístupněno několik uživatelských jmen a e-mailových adres naší komunity. Hackeři také získali hesla v zašifrované podobě (pro technické pracovníky: všechna hesla byla ošetřena kryptografickou solí a hašovací funkcí s bcrypt). To znamená, že externí strany hesla našich uživatelů nemohou přečíst.

S pozdravem,

Liz McKenzie
Vedoucí oddělení komunikace
Canva“

Tato aplikace však není jediná v poslední době.

Před pár dny jsme vás informovali o tom, že Instagramu unikla data o několika destíkách milionů jeho uživatelů. Tento uník však nesouvisel přímo s útokem hackerů, ale spíše s neopatrností vývojařů sociální sítě Instagram. Podrobnosti o této kauze naleznete zde. Tento grafický editor se může se zabezpečením dat svých uživatelů jenom chválit.

Instagram má obrovský problém! Unikla mu soukromá data více než 49 miliónů uživatelů.