Apple představil nové Mapy, předstihl i Google!

O novinkách z konference jsme se již zmiňovali v několika dřívějších článcích. Některým technologiím a službám se dostalo prostoru více, některým méně. Aplikace Mapy patří do druhé skupiny, přesto si myslím, že stojí za představení. Hned v několika věcech jsou totiž Apple Mapy revoluční a překonávají i samotný Google.

Street View v aplikaci Apple Mapy

Ano, máte pravdu. Služba Street View není nápadem produktem a už vůbec ne nápadem firmy Apple. Tato funkce se v Apple Mapách bude jmenovat Look Around. Záměrně jsem spojil názvy do jednoho odstavce, protože inspiracem Googlem je zde očividná, avšak velmi povedená.

Apple Mapy

Apple Mapy působí příjemněji

Přestože se Apple pravděpodobně nevyhne srovnávání s konkurencí, v tomto případě má jasně navrch. Jeho řešení je příjemnější, prohlédnout si prostředí z pohledu u země bude možné na většině míst a podle všeho bude možné jednotlivá místa dokonce fotit přímo v aplikace. Myšlenka fotky Grand Canyonu je působivá, ale zažít to osobně je přece jen něco jiného.

Snímání pomocí 360° kamery

Apple Mapy bude prý moci doplňovat kdokoliv, kdo vlastní 360° kameru. To je rozhodně zajímavá varianta a sbírání dat by bylo pro Apple o dost jednodušší. Jak to bude řešit s kvalitou uživatelských dat a registrací uživatelů je otázkou.

Apple Mapy budou dostupné všude. Look Around jen někde.

Hlavní problém bude zejména s dostupností této služby. Zatímco Google Mapy jsou dostupné v podstatě po celém světě a Street View funguje ve větších městech na jedničku, službě Look Around nějakou dobu potrvá, než získá oprávnění a snímky jednotlivých lokací. Ostatně sám Google pracoval na tomto jediném úkolu několik let a i dnes lze bez problému najít místa, kde služba nefunguje podle představ. Během spuštění tedy bude služba dostupná pouze v několika velkých americký městech a později by se měla rozšířit do Španělska, Velké Británie, Anglie a Irska. Do Česka se technologie pravděpodobně dříve než za rok nedostane.