iTunes má problémy. Ukončí Apple cestu známého softwaru?

0
iTunes

Cesta iTunes se chýlí ke konci, jak to dopadne?

Apple v posledních dnech řeší žalobu od tří uživatelů iTunes. Podle nich Apple prodává informace a údaje spojené s nákupy v této aplikaci. Nemá přitom jít jen o jméno a příjmení, ale o citlivé údaje v podobě adresy a telefonního čísla uživatele.

Co je to iTunes?

Apple v roce 2001 vydal novou platformu. Stala se základem pro celý ekosystém Applu a je jím dodnes. Tehdy umožňovala správu multimedií a pozdějí i nákupy. Po uvedení mobilních zařízení na trh se v aplikaci objevila záložka pro správu iOS zařízení. Přes software jde zařízení uvést do továrního nastavení, uložit soubory nebo třeba spravovat úložiště v zařízení. Právě proto, že je to již 18 let od uvedení, se Apple rozhodl s iTunes skoncovat a zahájit zcela novou éru.

iTunes

Oznámení již na WWDC

Jak to dopadne se dovíme již na WWDC. Konference začíná již toto pondělí a přestože očekáváme jak hardwarové tak softwarové novinky, na iPhony si budeme ještě muset počkat. Právě zde by ale Apple mohl oznámit i konec iTunes. To by znamenalo, že uživatelé se nyní budou muset spolehnout jen na mobilní zařízení a nebude možné si filmy či skladby stáhnout do zařízení s iOS. Apple však myslí dopředu a i tento krok se zdá být logickým.

Co iTunes nahradí?

Protože iTunes momentálně nabízí funkce, které v samotném mobilu či tabletu nenajdeme, je pro nás konec této aplikace překvapením. Pro Apple to však dává smysl a počítá se s aplikace, které tuto platformu nahradí. Ať už jde o aplikaci Music, Podcasts nebo spekulovanou aplikaci MyPhone, která by měla umožnit správu zařízení, jako tomu bylo dodnes.

iTunes

Jak to bude s Windows počítači?

Pozitivní věc na iTunes byla ta, že nebyla striktně pro jeden operační systém, ale fungovala bez problému jak na macOS tak na Windows. S koncem jedné éry a nástupem předpokládané druhé však nemůžeme počítat s tím, že věci zůstanou stejné. Uživatelé iPhonů věrní svým strojům s OS Windows by se tak měli mít na pozoru. Dobrá zpráva ale je, že platforma bude fungovat i nadále, přestože nebude umožňovat nákupy, aktuální informace a nebude dostávat aktualizace. Spravovat svůj telefon nebo tablet půjde stále.