Apple údajně prodává uživatelská data. Je žaloba oprávněná?

0

Apple čelí žalobě kvůli údajnému prodeji uživatelských dat

Prodej uživatelských dat je v poslední době ožehavé téma. Žalobám čelil Google, Microsoft nebo třeba největší sociální síť Facebook. Teď se ale údajně do hry zapojil i Apple. Tedy společnost, která si zakládá na ochraně uživatelských dat a vše prý podřizuje tomu, aby veškeré údaje zůstaly pouze na vašem iPhonu. Ostatně, tento slogan použil i ve své nedávné reklamě.

Jedná se zejména o iTunes

Podle uživatelů služby iTunes Apple využívá data o zakoupených skladbách k doporučování skladeb ostatním uživatelům. Na tom by nebylo nic divného, protože tento proces jablečný výrobce částečně zmiňuje v licenčních podmínkách, které musíte odsouhlasit před prvním použitím aplikace. Problém je v tom, že Apple má tyto data prodávat a rozesílat třetím stranám za účelem výdělku.

Apple prodává kontaktní údaje

Jednat by se přitom mělo především o soukromé údaje jako je jméno a příjmení nebo adresa. Mezi informace lze pak prý najít i konkrétní zařízení, datum, pohlaví a konkrétní skladby, které uživatel zakoupil.

Apple se o prodeji dat nikde nezmiňuje

Důležitý je fakt, že fakta o prodeji dat třetím stranám nenajdeme ani v příručkách, ani v licenčních podmínkách. Dokonce ani na oficiálních stránkách společnosti nenajdeme nic o poskytování údajů aplikacím třetích stran.

V případě uznání viny bude Apple platit

V případě, že by soud uznal vinu a Apple by prohrál, musel by zaplatit 250 dolarů každému obyvateli Rhode Islandu a 5 000 dolarů každému obyvateli Michiganu, jejichž data byla zneužita a prodána.

Když vše sečteme, dostaneme se na na částku přibližně 5 000 000 dolarů, což pro firmu s takovým obratem není ani zdaleka přítěž. Pokud by ale soud rozhodl tak, že kalifornská společnost uživatelská data zneužila, uškodilo by to zejména marketingu a dobrému jménu firmy. Ta totiž až dodnes měla jméno bezpečné společnosti, která chrání své uživatele a jejich soukromá data jsou v bezpečí.

Dobrou zprávou pro evropské uživatele je fakt, že by se mělo jednat pouze o uživatele z USA. Jisté to však není a je třeba dávat si pozor.