Po spuštění 5G sítě v USA a ve Velké Británii si klademe otázky, kdy bude 5G síť spuštěna v České republice. Na tuto otázku se zatím poměrně složitě odpovídá. Krom toho, nás uživatele Applu zatím tato technologie trápit nemusí. Apple totiž doposud nepředstavil iPhone, který by tuto technologii podporoval. Očekávat ho však můžeme na podzim. Oslovili jsme tiskové oddělení T-Mobile, které nám podalo informace, jak se s 5G v Česku má.

Aukce pásem pro 5G v Česku

T-Mobile nám uvedl, že ve velice brzké době se chystá aukce kmitočtů, které budou pro tuto technologii v České republice klíčové. Zejména se má jednat o pásmo 700 MHz. Na této frekvenci se T-Mobile chystá Česko pokrýt převážně. Pro 5G v Česku bude také klíčové pásmo 3,5 GHz. Na této frekvenci se totiž dá dosáhnout požadované vysoké rychlosti pro přenos.

Pro 5G se v Česku bude muset posílit infrastruktura

T-Mobile připustil, že pro výstavbu sítě mobilního interentu 5. generace, bude nucen navýšit přenosou kapacitu na svých vysílačích. V současné době se snaží budovat nové optické trasy. Optiku může také nahradit radiový spoj. Tento český operátor provozuje linku v Praze, která dosahuje přenosové rychlosti až 10 Gb/s. Což je přesně ta rychlost, které pateřní sítě potřebují. Ušetří tak peníze na výkopech a zrychlí proces budování.

Huawei a jeho nebezpečí

Tiskového oddělení jsme se také zeptali, jestli plánuje využít aktivní síťové prvky od firmy Huawei. O bezpečnostni produktů této čínské společnosti se stále velmi diskutuje. T-Mobile uvedl, že bezpečnostní riziko vyhodnocuje celý nadnárodní koncern Deutche Telekom, který vlastní také český T-Mobile. Huawei však není jediným jejich dodavatelem. Jak se celá situace vyvine se však zatím uvidí.

Konkrétní datum uvedení do provozu

Bohužel jsme nezískali žádné datum, kdy bude síť 5G v Česku uvedena do provozu. Očekávat můžeme první spuštění zřejmě do tří let. Do té doby můžeme využívat stále velice rychlé sítě LTE, která pokrývají více než 95% oblastí našeho státu.