Osmnáctiletý student z New Yorku, Ousmane Bah, podal žalobu na společnost Apple za křivé obvinění ohledně série krádeží v jednom z amerických Apple Storů. Bah byl obviněn za krádeže a jeho tvář byla udájně rozpoznána kamerovým systémem jako tvář daného pachatele. Žaloba na Apple se projednávala u soudu v pondělí 22. dubna. Za toto obvinění měl být mladý americký student zatčen v listopadu 2018.

Chyba automatického systému?

Bah se trvdí, že v době, kdy se krádež odhrávala se nacházel na Manhattnu. Apple Store, kde však mělo k údajné krádeži dojít, se nachází v Bostnu. Podle něj neměl svůj studentský průkaz u sebe, ale byl mu odcizený. Podle jeho teorie použil zloděj jeho doklad o studiu bez fotografie k ověření totožnosti v Apple Store a na základě toho bylo spojeno jeho jméno s tváří zloděje.

Co mu Apple způsobil?

Žaloba na Apple byla podána na základě psychické újmy tohoto mladého chlapce. Podle jeho slov byl nucen reagovat na spousty falešných obvinění, což bylo pro něj stresující. Apple se však k celému případu, jak už to tak bývá, nevyjádřil jediným slovem. Promluvit k této kauze by měli bezpečnostní experti, kteří krádež vyšetřovali a tvůrci bezpečnostního kamerového systému, který se nacházi v Apple Storech v New Yorku.

Rozpory ve výpovědích?

Apple údajně uvedl, že ve svých kamenných prodejnách nepoužívá bezpečnostní software, který by byl schopen rozpoznávat pachatele na základě jejich obličeje nebo jiných rysů. Jeden z detektivů, kteří případ vyšetřovali, uvedl, Apple právě používá svůj kamerový systém k rozpoznávání tváří podezřelých z krádeže v jejich kamenné prodejně a to na automatické bázi.

První žaloba na Apple? Ani omylem…

Apple musí čelit žalobám každou chvíli… Není se také čemu divit, protože některé kroky Applu jsou v poslední době opravdu za všemi mezemi, které mohl překročit. Například kauza se zpomalováním zařízení na základě opotřebení baterie, o které Apple nedal svým zákazníkům vědět, až do chvíle, kdy celý případ prasknul. Další nedávná žaloba byla na Apple podána za jejich iPhony z řady XS. Na webových stránkách není dostatečně viditelné, že tento iPhone má svůj kontroverzní výřež na vrchní části displeje. Jedna zákaznice Applu byla tak rozhořčena, že se nemohla s touto situací obeznámit před koupí přímo z jejich stránek, že se rozhodla podat také na Apple žalobu.