Aplikace iTunes, která byla vyvinuta pro organizaci a přehrávání multimediálních souborů, si nyní drží na trhu 20% až 35% podíl. Ještě v nedávné době přitom společnost Apple byla na filmovém trhu zastoupena 50%.

Ve své zprávě také deník uvádí, že není možné získat úplná čísla z toho důvodu, že nejsou žádné třetí strany zabývající se sledováním podílu na trhu s digitálními filmy. Že podíl Applu výrazně klesl, také uvedlo i několik filmových studií.

Společnost Apple pro vysvětlení svého úpadku na trhu uvedla, že se zaměřuje na poskytování obsahu uživatelům z předplatitelských služeb Netflix a HBO, a to pomocí aplikace App Store. Také údajně nezpochybnila uvedenou statistiku jejího podílu na trhu a uvedla, že pronájem i prodej filmů za posledních více než deset let dosáhl maxima.

iTunes konkuruje i Amazon a Comcast

Růst Apple ale je spíše důsledkem celkové výkonnosti průmyslu , jak poukazuje The Wall Street Journal. Pronájem a prodej digitálních filmů v loňském roce vzrostl vzrostl o 12%, tedy na 5,3 miliardy USB. Apple umí vyvodit kolik procent podílu má z příjmů z prodeje a pronájmu digitálních filmů a také z konečného růstu daného odvětví.

Největšími konkurenty Applu v digitálním filmovém průmyslu jsou Amazon a Comcast a právě s nimi musí Apple soupeřit o podíl na trhu. Amazon má asi 20% podíl díky Prime členství a Comcast si drží 15% podíl z prodeje a půjčování filmů přes set-top boxy.