V reakci na nedávnou vyhlášku Evropské unie chce Vodafone rozšířit regulaci cen roamingu i mimo členské státy EU. Za 1 MB si dnes účtuje 252 korun, od konce července chce snížit cenu mimo EU na 7,7 korun za 1 MB.

Ceny odchozích a příchozích hovorů, odeslání SMS a MMS zůstanou stejné, tedy 30,5 koruny za minutu příchozího hovoru a 17,81 korun za minutu odchozího volání. Operátor nicméně uvádí, že volat mohou uživatel mimo EU volat skrze řadu aplikací a užití Wi-Fi jak na iOS tak na Androidu.

Vodafone plánuje i změny v zónách

„Události v roamingu v posledních týdnech přinesly mnoho příznivých změn. My jsme se rozhodli v této oblasti dramatickým způsobem změnit český trh a jít ještě mnohem dál. Nabídneme zákazníkům cestujícím i do ostatních 58 zemí ze zóny 2, kterou roamingová regulace nezvýhodňuje, více než třicetkrát nižší cenu dat,“ uvedl generální ředitel Vodafonu Jiří Báča.

Do zóny 2 se řadí státy jako USA Turecko, Švýcarsko, Srbsko, Tunisko, Ukrajina, Nový Zéland, Austrálie, Indie či Vietnam. V rámci EU mohou zákazníci mobilních operátorů včetně Vodafonu už od poloviny června volat a využívat data za stejné ceny jako v Česku.

Vodafone plánuje v druhé polovině roku přesun řady zemí ze třetí do druhé zóny. „Do zóny 2 bychom rádi umístili maximální možný počet zemí. Věřím, že tyto změny naše zákazníky potěší a zjednoduší jim cestování po celém světě,“ dodal viceprezident pro nefiremní zákazníky Petr Dvořák.