Apple začal svou prezentaci s názvem Spring forwardzajímavým videem, které shrnovalo otevření nového Apple Storu v Číně, který měl i velkou publicitu na oficiálních stránkách Apple. Jednalo se o Apple Store West Lake v Chang-čou, pojmenovaného podle jezera a který si nejspíš budete pamatovat podle videa s básní napsanou v tradičních čínských symbolech, kterou byl celý Apple Store v době výstavby zakrytý.

Poté následovala některá čísla z úst Tima Cooka, CEO Applu. Začal o Apple Storech, kterých je v Číně již 21 a do konce roku jich bude 40. 453 těchto prodejenmá Apple po celém světě a navštívilo jej za poslední kvartál 120 milionů návštěvníků.

Poté se řeč stočila na dlouho komentovanou Apple TV. Neobjevil se sice nový model ale nový kanál. A to doslova: Apple spolupracuje se společností HBO, která přináší své vysílání do Apple TV. A to skrze svého předplatného HBO Now. Vše co, k tomuto vysílání potřebujete je vysokorychlostní připojení a Apple zařízení. Tudíž se nejedná o službu určenou pouze pro Apple TV ale i například pro váš iPad nebo iPhone. Zmínka o používání na Macích nebyla. Předplatné vás vyjde na $14.99/měsíc a pokud si službu předplatíte již v dubnu (kdy vychází nová řada Game of Thrones), dostanete jeden měsíc zdarma. Apple TV jako taková nakonec byla slevněná na $69 a zároveň se Cook pochlubil, že se dosud prodalo 25 milionů kusů této malé krabičky.

Další čísla přišla s iPhony: 700 milionů kusů zatím prodáno, má 49% nárůst v oblasti s chytrými telefony, dostal od uživatelů hodnocení 99% ve spokojenosti s iPhone 6 a iPhone 6 Plus.

apple-watch-macbook-spring-forward-2015_0340

Ohledně Apple Pay. 700 000 míst, kde Apple Pay můžete v Americe využít. Zároveň Tim Cook zmínil novou možnost platit u automatů na Coca-Colů, kde Apple Pay již brzy také budete moci využít.

Krátká zmínka o nedávno implementovaných softwarových novinkách. CarPlay: 40 nových modelů do konce roku, kde tento systém budete moci využívat. Více využití se také dostane součásti HomeKit, která se do konce roku má také zvětšovat co do počtu zařízení, která doma můžete použít. Pro HealthKit existuje více než 900 aplikací, které vám mohou pomáhat se sledováním vašeho těla a pohybu.

Poté se řeči ujal Jeff Williams a zmiňoval novou součást pro vývojáře: ResearchKit. Ten bude v budoucnu využíván jako možnost (pokud to uživatel dovolí) sdílet svá zdravotní data tak, aby zdravotnicá zařízení mohla využít tato data jako jeden ucelený zdroj pro zlepšování informací o nemocech. Například byly zmíněny testy, které bude moci uživatel projít, aby mohl přispět k lepším informacích o své nemoci, na prezentaci bylo nárorně ukázano, jak to bude fungovat v praxi například s Parkinsonovou chorobou nebo astmatem. Pro takovéto nemoci budou k dispozici aplikace, konkrétně jich bude 5: astma, Parkinsonova nemoc, rakovina prsu, cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Tyto aplikace byly vytvořeny s pomocí univerzit a zdravotnických zařízení a budou přispívat k výzkumu, který v současné době neposkytuje zdravotnickým zařízením dostatek informací nebo poskytuje informace, které jsou ale zkreslené nebo nepřesné. Když uvážíme, kolik uživatelů vlastní iPhone a bude chtít se o svá data podělit, výzkumy budou pro tato zařízení daleko přesnější. Williams zároveň zmínil, že zdravotní data jsou velmi osobní věcí a proto nikdy nebudou Apple sdílena bez vašeho povolení, vy sami rozhodnete, jestli se chcete výzkumů účastnit a ani sám Apple k nim nebude mít přístup.

apple-watch-macbook-spring-forward-2015_0493

Po srdcervoucím videu, kde se uživatelé podělili o své zkušenosti s iPhonem a kombinací s výzkumem v oblasti zdravotních dat se vrátil Tim Cook a začal překvapivě mluvit o Macích. Tim zmiňoval pokles u notebooků a vlastně v celé části PC prodejů, zatímco Macy a MacBooky mají stálý růst. Především díky zkušenosti s mobilními zařízeními jako je iPhone nebo iPad se v Applu naučili něco o mobilitě. A naučili to i své zákazníky, kterým Tim ukázal ve videu nový MacBook. Jedná se sice o dlouze rozebíraný 12MacBook Air, ale je jméno nakonec zůstalo MacBook. Má 12” úhlopříčku, 13,1mm v nejširším místě a je tak o 24% tenčí než MacBook Air 11. Nový MacBook zároveň dostává novou klávesnici. Oproti mechanismu nůžekdostal motýlí” mechanismu, který se ukrývá pod jednotlivými klávesami a tak je psaní na klávesnici přesnější. Má i nové podsvícení, přičemž každé písmeno má vlastní LED žárovičku. a v noci tak bude svítit lépe. Samotná klávenice je díky novému mechanismu o 40% tenčí. Zároveň jsou klávesy více zapuštěny do těla MacBooku. Jak se spekulovalo, nový MacBook dostal Retina displej s rozlišením 2304×1440 a může se pyšnit nejtenčím panelem o pouhých 0,88mm. Zároveň tento panel bude spotřebovávat o 30% méně energie než v dosavadních modelech. Novinkou je také “neklikací” trackpad, nově nazývaný Force Touch trackpad. Tady můžeme vidět analogii tlakového dotyku z nových Apple Watch. Nově tak takový “tlakový klikbudete moci využívat například na vyhledávání slov na internetu či vytváření událostí přímo z emailu při klikuna čas. To klikání je vlastně fráze protože nový trackpad nebude klikat vůbec. MacBook nemá žádný větráček, místo v nejužším místě je vyplněno bateriemi, které jsou terasovitě seskládány, bude nabízet 9 hod výdrž při procházení webu nebo 10hod výdrž při přehrávání filmů v iTunes. A proč je tak tenký? Protože má pouze jeden port. Ano, dostal jediný port a to USB-C, který je velmi podobný konektoru Lightning. Všechnu konektivitu tak budete moci řešit pouze přes tento port, který by měl obsáhnout všechny možnosti od HDMI po VGA. Apple tak počítá s přímým soubojem s Chromebooky, které tu jsou už delší dobu ale na rozdíl od tohoto MacBooku jsou využitelné nejvíce s připojením na internet. MacBook nakonec jde lehce jinou cestou, ale oba typy notebooků tak razí cestu do budoucnosti, kde společnosti doufají, že uživatelé nebudou používat kabely ale především bezdrátový přenos. Jak jsme si mohli i my sami všimnout, Apple se o tento přístup poslední dobou snaží, od AirPlay po bezdrátovou synchronizaci s iOS zařízeními. Dostal do vínku 1,3Ghz procesor řady Intel Core M, 8GB RAM a 256GB SSD a můžete jej dostat ve stříbrné, vesmírně šedé a nově i zlaté barvě. Víceméně tak Apple ukázal iPad s klávesnicí. A zde nejvíce rozlobí českého příznivce: cena začíná na $1,299, za příplatek $1,599 dostanete rychlejší procesor a dvakrát více úložiště SSD. Začne se prodávat 10.4.2015

apple-watch-macbook-spring-forward-2015_0736 apple-watch-macbook-spring-forward-2015_1013

V nabídce zůstává MacBook Air i MacBook Pro, oba modely dostanou rychlejší SSD a procesor. MacBook Pro navíc dostane i nový trackpad převzatý z modelu MacBook. Všechny tyto modely jsou k dostání již dnes.

apple-watch-macbook-spring-forward-2015_1061

Následně Tim Cook začal mluvit o Apple Watch, na něž všichni čekali. Ukazoval mnohé možnosti, které Apple Watch nabízí. Názorně ukázal možnosti přizpůsobení vzhledu hodinek, zobrazování notifikací, zdravotních funkcí nebo třeba kontaktů. Na co ale všichni především čekali byli dvě informace: výdrž baterie a cena. Museli jsme si však počkat, Tim nejdříve ukázal video s Christy Turlington Burns a následně ji přivítal přímo na pódiu. Christy měla možnost si Apple Watch a především jejich zdravotnické a sportovní funkce vyzkoušet v Africe při tréninku na maraton. Zároveň při její návštěvě se Tim jen krátce zepta, který je její nejoblíbenější náramek a když Christy zmínila, že Blue Modern Buckle je její módní, načala tak opětovně diskuzi o cenách za jednotlivé náramky. Christy navíc teď budeme vídat častěji. Do té doby, než začne maraton na který se připravuje do Anglie, bude psát na apple.com svůj blog. Poté na pódiu vystřídal Tima Cooka Kevin Lynch.

Ten ukazoval názorně, jaké funkce můžeme od Apple Watch čekat. Je jich opravdu hodně a proto jen jmenujme: zobrazování notifikací od zpráv po emaily s přílohami, volání, letenky, rezervace v hotelových pokojích, ovládání pomocí Siri (kde je příjemné, že není slyšet hlas Siri), výsledky sportovních utkání, váš denní sportovní plán, možnost platby pomocí Apple Pay, zobrazování zpráv z Twitteru nebo dokonce zobrazování fotek z Instagramu (což podle náhledu nevypadalo jako velmi uživatelsky příjemná zkušenost). Budete pomocí hodinek moci otevřít svou garáž, otevřít svůj hotelový pokoj, zařídit si rezervaci v restauraci nebo se nechat navigovat v mapách. Poté Tim Cook nechal přehrát postupně tři videa, z nichž se každé zaměřovalo na jednu kategorii a výrobní proces: Watch, Watch Sport a Watch Edition, přičemž každé video namluvil příjemným britským akcentem Jony Ive. Výdrž baterie? Tim Cook prohlásil, že hodinky při běžném používání vydrží 18 hod v kuse. Ale co je běžné používání? A co ceny?

0adf1b6e5019951d5dbad4afbff88bc3f6f58b39_xlarge

Apple Watch Sport budou stát $349 za menší velikost 38mm, větší 42mm přijdou na $399. Apple Watch vyjdou na $549 – $1,049 za 38mm, 42mm v rozmezí $599 – $1,099 a to proto, že si k nim budete moci pořídit různé pásky, které budou mít tedy různou cenu. A nejdražší Watch Edition? Budou začínat na $10,000, takže opravdu půjde o opravdový speciální kousek. Navíc budou ve verzi Edition dostupné pouze jen ve vybraných obchodech. Není tak 100% jisté, zda se jich dočkáme v České republice v některém z APR. Zároveň cena bude začínat na $10,000, což znamená, že ještě neznáme ani horní hranici a bude se tak jednat o opravdu luxusní zboží. Dostupné budou od 10.4.2015. Apple Story budou mít nové stoly, kde si budete hodinky moci vyzkoušet. Na závěr nechal Tim Cook pustit reklamu, která ukazuje mnohé funkce hodinek, a se kterou bude Apple bojovt o naše zápěstí v blízké budoucnosti.

Prezentace zodpověděla mnoho otazníků ohledně Apple Watch (i když některé bychom raději nechtěli slyšet), přidala krásný bonus v podobě nové služby HBO Now a slevněné Apple TV a zároveň přidala do produktové řady nový MacBook.