Čtyři dodavatelé komponentů pro Apple, Pegatron, Wistron, Compal a Foxconn, podali žalobu na společnost Qualcomm, která dodává LTE modemy pro iPhony. Apple se Qualcommem soudí pro neplacení licenčních poplatků ze strany Applu. Dodavatel modemů tvrdí, že modemy do svých iPhonů nainstalovali, aniž by měli zaplacené poplatky za používání technologie.

Ředitel Qualcommu měl vyslovit, že se vyrovnají mimosoudně, ale k tomu nedošlo. Čtyřem dodavatelům došla trpělivost a zažalovali jej za protisoutěžní jednání. Některé charakteristiky počínání Qualcommu tomu odpovídají.

Válka se společností Qualcomm probíhá na více frontách

Qualcomm se zřejmě snaží vytvořit ve svém odvětví monopol a tím pádem odstranit veškerou konkurenci. Apple své dodavatele v tomto sporu plně podporuje a zřejmě platí i právní poplatky.

Qualcomm se pro změnu snaží zakázat prodej iPhonů v USA a získat chybějící poplatky. S prohrou ve sporu se jistě již smířil, ale i tak doufá, že nějaké peníze vysoudí. To se mu pravděpodobně povede, ale ne tolik, kolik si představuje.

Jde o velké a složité soudní jednání a ve hře jsou nemalé peníze. Jestli se Apple s Qualcommem mimosoudně nevyrovnají, může se soud táhnout i několik příštích let.