S Touch ID se zatím loučit nemusíme. Naznačuje to nejnovější patent.

0
Touch ID

Touch ID již odzvonilo. Nebo snad ne?

Ať už se podíváte kamkoliv, iPhony jsou všude. Vidíme je v metru, tramvaji, ve škole nebo třeba na letišti. Poznávacím znakem všech iPhonů bylo hlavně kolečko ve spodní části displeje. Tohle kolečko obsahující čtečku prstů měly všechny iPhony do roku 2017, tedy do modelu 8 a 8 Plus. Technologie s příhodným názvem Touch ID Apple v roce 2017 vyměnil za revoluční Face ID a od té doby se po Touch ID slehla země. Mnohým uživatelům hardwarové tlačítko chybí, jiní si pochvalují ovládání gesty. Podle nejnovějšího patentu však můžeme v návrat oblíbeného Touch ID věřit.

Proč Face ID?

Nejprve něco z historie. Jak už jsem zmínil, Face ID přišlo společně s iPhonem X v roce 2017. Především se jedná o bezpečnější technologie, přestože se některým jednovaječným dvojčatům podařilo zabezpečení prolomit. Oproti  by ale mělo být až dvakrát bezpečnější. Zároveň Apple dává do svých produktů jen hotové technologie a v té době ještě optická ani ultrazvuková čtečka nebyla na takové úrovni, aby Apple přiměla ponechat tuto technologie v nových zařízeních.

Touch ID

Touch ID je zpět.

To byl ale rok 2017. Nyní už je situace zcela jiná. Čtečky otisku prstu pod displejem prošly řadou proměn a dá se říci, že jsou nyní na stejné úrovni, jako hardwarové čtečky.

Že o čtečce Apple přemýšlí jsme zjistili z nejnovějších patentů, které pojednávají o akustických měničích pod displeje. Ty by začaly v jednu chvíli snímat otisk prstu kdekoliv na displeji a pomocí další technologie ji přeměnily na obraz prstu. V porovnání s konkurenčními výrobci je toto řešení praktičtější právě kvůli možnosti snímat prst kdekoliv na displeji.

Jak by čtečka fungovala?

Celý proces by probíhal za pomoci deformace displeje elektrickými signály. První signál by displej deformoval a druhý by měřil, jak moc je displej deformován. Výsledek by se pak v podobě obrazu prstu zkontroloval a vpustil uživatele.

Jak už jsem zmínil, jde pouze o patent. Stejně jako jiné patenty, ani tento nemusí být uskutečněn. Nejeden fanoušek Applu včetně nás by však čtečku otisku prstu ocenil, byť jen v softwarové podobě. Nechme se tedy překvapit.

A co vy? Byli byste pro znovuzrození Touch ID nebo vám přijde Face ID jako skvělá technologie a nic jiného byste již ve svém zařízení nechtěli? Napište nám do diskuze!