Magic Keyboard. Klávesnice s Touch Barem.

0
mgkbtb

Touch Bar na samostatné Apple klávesnici? Nový patent prozradil zajímavé řešení.

Uživatelé Macu jsou na klasickou Apple klávesnici zvyklí. Klávesnice je vhodným doplňkem i k MacBooku a je velmi elegantní. Za posledních pár let se však design příliš nezměnil a možná už je čas na změnu. To si pravděpodobně uvědomil i sám Apple, protože nenovější patent kalifornského giganta zmiňuje Touch Bar na samostatné klávesnici.

Co je to Touch Bar?

Touch Bar je dotyková plocha na horním okraji klávesnice. Usnadňuje uživateli používání zařízení a jedná se o zdařilý designový prvek. Zároveň je na pravém okraji Touch Baru možné využívat čtečky otisku prstu, což do té doby na počítačích od Apple nešlo. Najdeme ho na vyšších verzích MacBooku Pro.

touchbar

Jak bude vypadat?

Co se týče tvaru, není zde moc co vymýšlet a počítat můžeme s klasickým obdélníkem se zaoblenými rohy. V rozložení se pak bude změna týkat zejména řady funkčních kláves F1, F2.. a klávesy Esc. Tuto řadu by měl nahradit již zmiňovaný dotykový panel.

magickeyboardtb

Má to smysl?

Vynecháme designové zaměření, na vychytávku jsou smíšené názory a někomu se to zkrátka nelíbí. Za mě je Touch Bar příjemným usnadněním při práci s počítačem, ale vše je o zvyku. Například klávesu Esc zde v hardwarovém provedení nenajdete a klikat na dotykovou plochu je zpočátku nezvyk.

Dalším problémem by mohla být baterie. Přestože většina lidí klávesnici používá na „pevno“ a má ji připojenou kabelem k Macu či MacBooku, účelem klávesnice je hlavně přenositelnost. Jak asi každému dojde, do klávesnice se baterie s velkou kapacitou nevejde a OLED panel není zrovna nejvhodnější řešení do úsporného zařízení.

Touch Bar možná zůstane jen na MacBooku.

Dalším a zároveň nejdůležitějším faktem je, že patent nic neznamená a dvojnásobně to platí v případě Applu. Připomenout můžeme třeba nabíječku AirPower. Ta sice byla oficiálně oznámena, Apple však nechal zákazníky dva roky čekat a poté vývoj ukončil.

macbookpro