Právo na opravu. Proč má Apple s novým zákonem problém?

0
Právo na opravu

Právo na opravu. Uživatelé by se mohli zranit, tvrdí Apple.

Minulý rok byl kalifornskými úřady navrhnut zákon nesoucí název „Právo na opravu“. Ve zkratce šlo o povinnost uloženou velkým výrobcům, tedy i Apple. Podle legislativy musí poskytnout svým zákazníkům a neautorizovaným servisům veškeré podklady, součástky a potřebné vybavení k tomu, aby byl i schopnější amatér schopný si opravit zařízení sám.

Jak je to s opravami Apple zařízení?

Jak je známo, Apple zařízení se neopravují snadno a k rozdělání je zapotřebí speciálního vybavení. Když už se vám ale podaří dostat po kryt, moc toho nedokážete. Kupříkladu iPhone je totiž složen z tak malých součástek, že se v tom amatér velmi rychle ztratí. Přístroj pak už s velkou pravděpodobností nesloží zpět. Navíc, pokud už byste si troufli na rozdělání přístroje a chtěli ho opravit svépomocí, nikde nenajdete podklady a většinu součástek běžně na internetu také neseženete.

Apple se brání.

Kalifornský výrobce je přesvědčen, že ponechat opravy autorizovanému servisu je to nejlepší řešení. Z našeho pohledu je problém především v ceně a často i v dostupnosti. Představitel společnosti se proto sešel se zákonodárci z Kalifornie. Při schůzce ukázal, co může hrozit nezkušenému uživateli a proč se mu zdá návrh úřadů nesmyslný.

Na setkání podle všeho donesl rozebraný iPhone a představil komisi všechny součástky a jejich správné rozebrání, které by mohly v rukou nezkušeného uživatelé způsobit poranění. Jako příklad uvedli nechtěné propíchnutí baterie, které je podle nich velmi jednoduché.

Právo na opravu sice odložili, konečná to ale není.

Překladatelka návrhu zákona Susan Talamantes sice uvedla, že zákon stahuje z programu jednání Komise pro ochranu soukromí a spotřebitele, pro Apple však tento problém nekončí. Návrh se totiž totiž vrátí před komisi v lednu roku 2020.

Právo na opravu

Pro Apple je to problém zejména z toho důvodu, že by měl každý uživatel i servisy třetích stran přístup k veškerým součástkám potřebným k opravě zařízení a autorizovaným servisům by se výrazně snížily zisky z oprav. Zároveň není Kalifornie jediným státem, který se snaží o přijetí Práva na opravu. Ve hře je dalších 17 států USA včetně Washingtonu nebo třeba New Yorku.

Jaký na to máte názor Vy? Opravili byste si iPhone sami nebo byste svého jablečného miláčka svěřili do rukou odborníků? Napište nám dolů do komentářů!