Většina uživatelů Applu využívá k fotografování integrovanou systémovou aplikaci, existují však aplikace třetích stran, jako je například Camera+, které mohou nabídnout jiné a mnohdy lepší možnosti. Do App Store byla nově zařazena další z nich – aplikace Halide.

Intuitivní ovládání, které uspokojí jak začátečníka tak profesionála

Stejně jako jiné aplikace nabízí Halide možnost měnit nastavení fotografie skrze expozici, jas a ISO. Oproti svým předchůdcům se však Halide vyznačuje velmi jednoduchou ovladatelností. Zatímco v jiných aplikacích se může nováček cítit přehlcený funkcemi, Halide využívá ovládání skrze různá gesta.

Základní myšlenkou aplikace je to, aby se ovládáním příliš neodlišovala od původního fotoaparátu, zároveň však eliminovala jeho nevýhody. Swipováním tak můžete zaostřovat nebo měnit kompozici fotky v podstatě intuitivně. Aplikace však nabízí funkce i pro zkušenější uživatele. Patří mezi live histagram, podpora RAW, detekce zaostřených oblastí – začátečníci si však mohou tyto funkce nastavit na autopilota.

222

Na dolní straně aplikace najdete zaostření s automatickou nebo manuálně nastavitelnou hloubkou ostrosti. Hlavním pozitivem je komplexní ovládání ISO. Když kliknete na ikonku v dolní části, zobrazí se vám posuvník pro zvolení citlivosti. Vývojáři říkají, že kromě původního fotoaparátu iOS jim byly velkou předlohou starší modely foťáků Pentax a Leica.

Aplikaci vytvořila dvojice Benjamin Sandofsky, bývalý inženýr Twitteru a Periscopu, který mimo jiné dohlížel v produkci HBO na seriál Silicon Valley, a Sebastiaan de With, který u Applu působil dlouhodobě jako designér. Cena aplikace Halide je 89 Kč. Od 6. června však podraží. Pokud si tedy chcete zlepšit kvalitu svých fotografií za výhodnou cenu, zbývají Vám poslední čtyři dny.