Nedávno z App Storu zmizelo několik aplikací, které se zabývájí tzn. screen monitoringem. To znamená, že monitorují, jakou dobu strávíte u jaké aplikace, popřípadě aplikaci zamčou apod. Když Apple nenechal tyto aplikace přímo smazat, donutil vývojáře k tomu, aby svou aplikaci upravili. S příchodem iOS 12 mají uživatelé možnost využít funkce čas u obrazovky. Tím pádem se z nich staly konkurenční aplikace Applu. Je záměrem Applu, aby uživatelé využívali raději jeho funkce?

Konkurenční aplikace Applu zmínil dokonce i The New York Times

„V průběhu uplynulého roku společnost Apple nechala smazat nebo omezila minimálně 11 z 17 nejvíce populárních aplikací pro pro screen management a kontrolu dětí, podle analýzy společnosti The New York Times a společnosti Application Tower. Apple se také zaměřil na řadu méně známých aplikací.

V některých případech společnost Apple donutila společnosti, aby odstranily funkce, které rodičům umožnily kontrolovat zařízení svých dětí nebo které zablokovaly dětem přístup k určitým aplikacím a obsahu pro dospělé. V ostatních případech je jednoduše stáhl tyto aplikace z App Store.“

Vývojáří se brání

Vývojaři, jejichž produkty jsou nyní konkurenční aplikace Applu, se proti němu ohání a nebáli se o celém tomto případe promluvit. Někteří vývojáři uvedli, že jejich aplikace byly z App Store staženy bez jákehokoliv varování nebo jiného upozornění ze strany Applu. Stížnost na Apple dostal úřad Evropské unie pro hospodářskou soutěž a kybernetická společnost Kaspersky Lab.

Apple se bojí o soukromí uživatelů

Apple se vyjádřil prostřednictvím své tiskové mluvčí pro The New York Times. Tvrdí, že Apple zachází se všemi aplikacemi stejným metrem. A to i v případě aplikací pro screen time management, které obsahují funkce, které nyní umí i samotný iOS. Podle jejich slov je důvodem, že aplikace by teoreticky mohly získat přiliš mnoho informací o uživatelech, kteří je používají.

Znepokojený uživatel napsal Timu Cookovi

Uživateli Apple produktů , Zacharymu Robinsonovi, celá tato situace nedala spát a proto se rozhodnul obrátit přímo na generálního ředitele Applu, Tima Cooka. Odpověď přímo od něj nedostal, ale vyjádřil se mu Philip Schiller, který v Apple pracuje jako ředitel marketingu. Podle toho, co uvedl, tyto aplikace využívají funkci Mobile Device Management, který je určen pouze pro firemní nastavování produktů a tím může dojít o ohrožení soukromí uživatelů.

„Děkujeme za to, že jste fanouškem společnosti Apple a za váš e-mail.

Chtěl bych vás ujistit, že tým App Store se v této věci choval velmi zodpovědně a snaží se chránit děti a uživatele před riziky aplikací, které by mohly narušit jejich soukromí a bezpečnost. Poté, co se dozvíte o některých skutečnostech, doufám, že mi dáte za pravdu.

Bohužel, článek New York Times, na který se odvoláváte, nesdílel naše kompletní prohlášení, ani nevysvětlil rizika, kterým by společnost Apple vystavila své uživatele. Společnost Apple dlouhodobě podporuje poskytování aplikací na App Store , které fungují jako naše funkce Čas u obrazovky, aby pomohly rodičům spravovat přístup svých dětí k technologiím a budeme i nadále podporovat rozvoj těchto aplikací. Existuje mnoho skvělých aplikací pro rodiče na internetu a v App Store jako „Moment – Balance Screen Time“ od společnosti Moment Health a „Verizon Smart Family“ od společnosti Verizon Wireless.

V průběhu posledního roku jsme si však uvědomili, že některé aplikace rodičovské správy využívají technologii Mobile Device Management neboli „MDM“ a instalují profil MDM jako metodu pro omezení a kontrolu používání těchto zařízení. MDM je technologie, která umožňuje společnosti nebo neziskové organizaci kontrolu nad mnoha zařízeními, měla být používána společností na svých vlastních mobilních zařízeních jako nástroj pro správu, kde tato společnost má právo na všechna data a použití těchto zařízení. Technologie MDM není určena k tomu, aby umožnila vývojářům přístup a kontrolu nad daty a zařízeními uživatelů. ale aplikace, které jsme odstranili z App storu, přesně toto dělaly. Nikdo, kromě vás, by neměl mít neomezený přístup ke správě zařízení vašeho dítěte, znát jeho polohu, sledovat používání aplikací, kontrolovat jejich poštovní účty, surfovaní po webu, používaní fotoaparátu, sledovat přístupy k síti, a dokonce i vzdáleně mazat jejich zařízení. Výzkum v oblasti bezpečnosti dále ukázal, že existuje riziko, že profily MDM by mohly být použity jako technologie pro útoky hackerů tím, že by jim pomohly při instalaci aplikací pro škodlivé účely na zařízeních uživatelů.

Když tým, co má na starosti App Store prozkoumal využití technologie MDM některými vývojáři aplikací pro správu zařízení pro děti a dozvěděl se o rizicích, které vytvářejí pro soukromí a bezpečnost uživatelů, požádali jsme tyto vývojáře, aby ve svých aplikacích přestali používat technologii MDM. Ochrana soukromí a bezpečnosti uživatelů je v ekosystému Apple prvořadá a máme důležité podmínky pro aplikacie v App Store, aby nemohly ohrozit soukromí a bezpečnost uživatelů. Budeme i nadále poskytovat funkce, jako je například ScreenTime, které mají pomoci rodičům spravovat přístup jejich dětí k technologiím, a budeme spolupracovat s vývojáři, kteří budou nabízet mnoho skvělých aplikací v App Store pro tato použití, s využitím technologií, které jsou pro nás a naše zákazníky bezpečné a soukromé.

Děkuji,

Phil“

Jak to tedy je?

Konkurenční aplikace Applu mizí z App Store jedna za druhou a Apple se nás snaží přesvědčit o tom, že je to pro ochranu našeho soukromí. Jestli to tak opravdu je, musíme jako uživatelé uznat, že Apple se snaží zabránit jakémukoliv potenciálnímu nebezpečí, které nám může hrozit i za cenu, že konkurenční aplikace Applu vypadají v tomto boji za bezpečností jako znevýhodněné.