iOS 13. Na co se můžeme těšit a čeho se naopak nedočkáme?

0
iOS 13

iOS 13 – nový jablečný systém s tmavým režimem.

Je to již půl roku, co Apple vydal „finální“ verzi operačního systému iOS 12. Samotný systém se nějakých výrazných změn nedočkal. Došlo k opravám a vylepšení funkcí z předchozího systému iOS 11, který se Applu moc nepovedl. I v iOS 12 se v poslední době našlo pár chyb, připomenout si můžeme třeba aféru okolo odposlouchávání skupinového hovoru v aplikaci FaceTime. iOS 13 by měl nabídnout více novinek a v základu by přitom měl zůstat stejně jednoduchý, jako je iOS 12. Pojďme se tedy podívat na novinky, které nás v novém systému čekají.

ios13

Kompatibilita se staršími iPhony

Pro majitele starších iPhonů poměrně zásadní otázka. Co bude s jejich telefony dál a zda budou podporovat nový systém. Odpověď zní, že nebude. Tedy alespoň iPhone 5S a starší. Pro iPhone SE, 6 a 6S bude tento systém dostupný a stejně tak by měl být dostupný i ten příští. Co se týká iPadů, zde to není tak jednoduché jako u telefonů, takže na podporu iPadů si budeme muset chvíli počkat. Podporovaná bude nejspíše i 6. generace iPodu Touch.

iphonse

Dark Mode v iOS 13

V poslední době poměrně rozšířený trend. Do tmavého módu přešel portál YouTube, aktivovat jej můžete v Messengeru nebo třeba na Facebooku. V iOS by měl šetřit oči, šetřit baterii a v neposlední řadě bude černé provedení vypadat velmi elegantně. Na Macu si tmavý režim již aktivovat můžete, přišel společně se systémem macOS Mojave. Na iPhonu můžete použít chytrou inverzi barev, což lze brát jako prozatimní náhražku.

Always-On displej

Tento režim můžete znát ze zařízení s operačním systémem Android. Na vypnutém displeji se zobrazují nejdůležitější informace o stavu telefonu, času a notifikacích. Apple tuto funkci nepoužil v žádném ze svých systémů. Přestože by měl systém iOS 13 režim Always-On obsahovat, podporovat bude nejspíše pouze OLED displeje. Dostupný tak bude jen pro iPhone XS a XS Max. Toto jsou však pouze spekulace a v iOS 13 nakonec režim nemusí být dostupný.

Naděje v podobě české Siri

Asi mi dáte za pravdu, že Siri je zkrátka zábavná věc a při kvalitním přístupu k internetu a elementární znalosti angličtiny se stane i skvělým pomocníkem. V porovnání s hlasovým asistentem od společnosti Google však v mnoha ohledech Siri zaostávala a nejednou se stalo, že neznala odpověď, zatímco hlasový asistent Google bez problému odpověděl.

Apple se však snaží a hlasovou asistentku neustále vylepšuje. Jinak tomu nebude ani v nadcházejícím systému iOS 13, kde by měla Siri lépe rozpoznávat hlas, mít více funkcí, být rychlejší a k radosti českých uživatelů by měla konečně dostat i podporu češtiny.

siri

Nové emojis v iOS 13

Pokud vlastníte zařízení s možností zabezpečení pomocí Face ID, můžete si smajlíky upravovat podle vašeho vlastního výrazu, čemuž dal Apple příhodný název Animoji. Do iOS 13 by měla přijít nová várka emojis a podle všeho zde již bude emotikon pro opravdu každou situaci.

animoji

Multitasking a okna aplikací

S rostoucími úhlopříčkami jablečných mobilů pravděpodobně přibude i podpora práce s dvěma aplikacemi najednou. Zvýší se tak efektivita práce při používání iPhonu a užívání bude příjemnější.

Fotoaparát

Zatímco prostředí fotoaparátu pravděpodobně zůstane stejné, Apple možná přesune nastavení fotoaparátu přímo do aplikace a nebude nutné hledat rozlišení v nastavení telefonu. S největší pravděpodobností se dočkáme také vylepšení softwaru, což bude mít za následek ještě lepší kvalitu pořízených fotografií.

iOS 13 nezapomene ani na iPady.

Na konec jsem si nechal novinky ohledně iPadu Pro. Podle všeho chce Apple dát svým zákazníkům možnost nahradit novým iPadem svůj stávající MacBook. V iOS 13 tak asi najdeme několik funkcí podobných těm z macOS. Pokud jste ale uživatelem iPhonu, k těmto funkcím se pravděpodobně nedostaneme a systém bude takový, jaký ho známe.

10,5" iPad Pro

Beta systému iOS 13 nepřijde dříve než v červnu či červenci roku 2019. Oficiální plnou verzi můžeme očekávat při představení nových iPhonů v září 2019.