Půjde Huawei ve stopách Applu?

Jistě jste zaregistrovali problémy čínské společnosti Huawei v posledních týdnech a měsících. Podporu společnosti postupně neukončovaly jen nadnárodní společnosti v čele s Google, ale přidaly se i vlády těch nejvlivnějších zemí světa, jako jsou například USA. Pokud ale přece jen nevíte o co jde, můžete si podrobnosti přečíst v našem článku, kde se tématice blíže věnujeme. Huawei se ale nevzdává a do boje chce nasadit svůj vlastní operační systém.

„Jsme připraveni na všechny eventuality, vyvíjíme vlastní operační systém“

Generální ředitel spotřebitelské divize Jü Čcheng-tung uvedl, že jsou na tyto případy připraveni a vyvíjí vlastní platformu, která by svou funkcí mohla připomínat ekosystém Applu. Ten je díky své jednoduchosti a propojitelnosti maximálně oblíbený. Vzhledově by mohl systém vzdáleně připomínat čistý Android. Najdeme zde ale i nadstavbu, která bude pravděpodobně přepracovaná tak, aby nedošlo k zaměňování systémů.

Nejen pro mobily

Operační systém přitom nevyvíjí pouze pro divizi mobilních telefonů a tabletů, ale jeho použití se plánuje i v počítačovém odvětví. Huawei by tedy skutečně mohl vytvořit jakýsi ekosystém, kam by shromáždil všechna svoje zařízení a přestal by být závislý na cizích platformách. S tím by ale souvisela i změna obchodu s aplikace, kde aktuálně vládne Google Play od Google a App Store od Apple.

Huawei má již od poloviny roku 2018

S ukončením podpory od ostatních výrobců souvisí samozřejmě i nedostatek součástek. S tím se ale čínská společnost zatím nepotýká a zásoby čipů a jiných výrobků nashromážděné od poloviny roku 2018 by jí měly vydržet ještě další tři měsíce.

Huawei systém spustí jen v nouzi

Nutno dodat, že čínský gigant neplánuje spustit vlastní platfromu, dokud bude jiná možnost. S vlastním systémem totiž přichází spousta starostí, na které ještě, podle vlastních slov, není společnost připravena. Pokud by tedy byl odepřen přístup k OS Windows a OS Android, přistoupil by čínský výrobce k záložnímu řešení. Záleží tedy především na Googlu a Microsoftu, jak se ke kauze postaví a zda se podaří celou situaci vyřešit.