Začátkem tohoto roku propukla Českou republikou, ale také světem zpráva o tom, že Huawei a ZTE mohou narušovat naše soukromí. Varování po vzorů dalších zemí vydal také Český úřad pro kybernetickou bezpečnost. Ten vydal zprávu, že tato zařízení by neměla používat státní sféra. Tam se také tato zařízení měla vyměnit za jiná, která budou dostatečně bezpečná. Po dlouhé době ticha došlo v USA k dalším bouřím a Google končí s Huawei.

V čem konkrétně tedy Google končí s Huawei?

Podle informací, které vypustila zahraniční média, by mohl Google naprosto přestat poskytovat pro Huawei svůj mobilní operační systém Android. Další konec pro Huawei by byl Google Play, kam si uživatelé chodí stahovat své oblibené aplikace. Rozloučit by se uživatelé tak mohli také s veškerými aktualizacemi softwaru. Je tedy pravděpodobné, že pokud se Google tímto krokem vydá, Huawei si pro své produkty vytvoří svůj vlastní oprační systém podle své libosti.

Proč Google tedy končí s Huawei tak drastickým způsobem?

Minulý týden Americké ministerstvo bochodu, konkrétně jeho oddělení BIS – Bureau of Industry and Security, zařadilo společnost Huawei Technologies na černou listinu. Znamená to, že Huawei ani dalších více než 60 jeho přidružených společností nemohou používat software ani hardware pocházející z amerického trhu. Konrétně proto Google končí se spoluprací se společností Huawei. Pokud to budou chtít, budou muset podávat speciální žádost. Na tu jim údajne již nebylo vyhověno.

Jaký k tomu má Amerika důvod?

Důvod je údajné porušování soukromí uživatelů, státních příslušníků a spolupráce s čínskou vládou. Americkým úřadům je třeba dát za pravdu, že pokud existuje riziko, že by se tohoto mohl Huawei dopustit, neexistuje jediný akceptovatelný důvod, proč mu to umožňovat. Huawei se však netýká pouze mobilní telefonů. Mnohem více kritické mohou být síťové prvky a mobilní vysílače, které společnost Huawei také ve velkém vyrábí.

Pro zajímavost, většina LTE sítí v České republice je postavena na hardwaru od  Huawei, který nabídl ve výberových řízeních nejnižší cenu. 

Zlatá éra Huawei

Huawei se může pyšnit zlatými časy pro své prodeje. Jeho chytré telefony se na trhu rozmohly neskutečným způsobem. Jejích předností je především poměr cena/výkon. Někteří uživatelé si tato zařízení chválí, jiní s nimi zase spokojeni nejsou a poté se této značce vyhýbají. Celou situaci budeme i nadále sledovat.

Android vydal prohlášení na Twitteru

Na Twitteru se objevilo vyjádření o tom, jestli Google s Huawei končí definitivně, nebo ne. Google prostřednictvím svého profilu pro Android uklidňuje své uživatele, že se nemusí mít strach z nějakých omezení pro svá zařízení.