iOS 13

Tato novinka spočívá v zaznamenávání jistých způsobů dotyku, znamenající v zařízení krizový příkaz. Předpokládá se, že by se automaticky a diskrétně vytočiło číslo záchranných složek buď posloupností dotyků displeje, pomocí určité síly vyvinuté na displej disponujícím funkcí 3D Touch nebo určitým zatočením korunky na Apple Watch.

Po aktivaci by se tak rychle zavolal určitý respondent nebo by se mohl také vysílat signál z místa činu. Hovoří se i o přenosu videa usnadňujícího posouzení celé situace. 

Ze zprávy o patentu vyplývá, že Apple vytvořil tuto funkci na základě zjištění, že většina současných zařízení má neefektivní přístup k tísňovému volání z uzamčené obrazovky. Bylo by tak jednodušší zavolat pomoc například pro oběti přepadení, které by byly nuceny útočníkem odemknout svůj iPhone. Mohly by tak nepozorovaně při odemknutí zaktivovat policii. 

Nejsnadnějším řešením se zdá Touch ID


Společnost Apple tak posune starostlivost o své uživatele o kousek dál v případě, že tuto novinku dotáhne k dokonalosti. Celá technologie se totiž musí vymyslet tak, aby příkaz k tísňovému volání nebyl odeslán náhodným dotykem displeje, který je během dne proveden i vícekrát.

Doba vývoje této technologie se tak může značně prodloužit. Nejsnadnějším řešením se tak zdá Touch ID, ale s ohledem na charakter některých incidentů se tato možnost nezdá jako úplně nejšťastnější. 

Apple si podobné technologie patentuje opravdu často a je proto si třeba uvědomit, že není žádná záruka potvrzující budoucí existenci nové funkce. V případě, že se tak stane, budeme mít velkého pomocníka zachraňujícího naše životy.