Komplikované opravy prakticky znemožňují to, aby si výrobek zákazník opravil sám. Na samotné opravy jsou pak zavedeny poměrně vysoké ceny a to chce Evropská unie změnit.

Přípravila seznam opatření, který by měl zajistit to, aby spotřebitelé mohli používat odolné, vysoce kvalitní výrobky, jež lze opravit a modernizovat.

Zatím se však v praxi jedná o pouhou sadu doporučení. Seznam radí výrobcům, jak zařídit odolné, vysoce kvalitní výrobky, jež lze opravit a modernizovat. Například by měla být pro každou kategorii výrobků stanovena minimální doba životnosti, jež by se měla počítat už od zahájení výroby.

Pokud oprava trvá déle než měsíc, měla by se podle toho také prodloužit záruční lhůta. Opravu by podle dokumentu měl být schopen provést i neoficiální opravář. LED diody a baterie by také neměly být napevno připevněny k výrobku, pokud se nejedná o bezpečnostní důvody.

Evropská unie je v posledních měsících při kontrole nadnárodních společností aktivní. Před necelým měsícem stanovila jednotné ceny roamingu v celé Unii a nedávno zahájila soudní řízení kvůli klientelismu Googlu. I když současnosti se však jedná pouze o sadu doporučení, v případě, že společnosti odmítnou spolupracovat, může komise zahrnout dokument i do unijního práva.