Dnes Wikipedia nefunguje. Důvodem je protest

0
Wikipedia nefunguje

Wikipedia nefunguje. Mezi českou verzí této stránky jsou i další země

Asi jste již zaznamenali, že dnes Wikipedia nefunguje. Důvodem je protest. A ptáte se proti čemu? Nová evropská pravidla pro ochranu duševního vlastnictví. Konkrétně jde o Článek 11 a Článek 13. Proti tomuto se vyjdařoval již také YouTube, který je nyní vlastněn společností Google.

O čem tyto články jsou

Jak je již zmíněno, články 11 a 13 se snaží bojovat proti krádeži autorských práv. To ovšem pro uživatele znamená, že možná internet budeme mít povoleno používat zcela jiným způsobem, než jakým to děláme právě teď. Tyto pravidla budou platná již za 5 dnů. To ovšem může ovlivnit take Wikipedii. Jak uvadí ne zcela, ale částečně rozhodně ano.

Upozornit je potřeba

Již zmínění YouTube měl videoreklamu, která upozorňovala na problematiku těchto dvou směrnic a jak by ovlivnily podobu svobody na internetu. Wikipedia nefunguje od úderu půlnoci. Při otevření české verze Wikipedie budete přesměrování na stránku, ze které se nám nepodařilo dostat. Na stránku se můžete podívat zde.

Wikipedia nefunguje

Česko není jediné

Česko nezůstalo jediné, kde Wikipedia nefunguje. Černá stránka upozorňující na tuto problematiku se zobrazuje také na slovenské, německé a dánské verzi této otevřené encyklopedie.

Výzva od Wikipedie

Wikipedia nás uživatele vyzývá k tomu, abychom dali svým europoslancům najevo, že se nám politika tohoto za vlasy přitažené směrnice nelíbí. Pokud taky nechcete, aby se internet zcela změnil a to i pro nás uživatele, můžete se také přidat k těm, co vyjádří svůj názor.