Apple přechází na AWS. Amazonu bude platit 30 milionů USD měsíčně.

0
AWS

Apple se rozhodl přenést všechny služby na AWS.

AWS, v celém znění Amazon Web Services, nabízí cloudové služby, které Apple dodnes využíval zejména kvůlu iCloudu. Nyní se ale rozhodl na toto cloudové úložiště přenést většinu svých online služeb. Apple současně platí kolem 30 milionů amerických dolarů měsíčně. Za pětiletý kontrakt by tak mohl zaplatit až 1,8 miliardy amerických dolarů.

AWS

Velcí konkurenti?

Apple a Amazon jsou světem vnímáni jako konkurenti, kteří si nic nedarují. V podstatě je to pravda. Nabízí hned několik v podstatě totožných služeb jako je Siri a Alexa nebo třeba HomePod a Echo. V případě televizních služeb můžeme porovnat Apple TV a Fire TV. Na poli cloudových služeb je to ale zcela jinak.

Apple totiž ročně vynaloží zhruba 300 milionů dolarů na zabezpečení cloudových služeb a s Amazonem spolupracoval již dříve. V podstatě veškerá data týkající se služby iCloud byla uložena na AWS. Co Apple k tomuto kroku vede je otázkou, Amazon má ale velmi kvalitní servery a kvalita služeb dost možná ještě vzroste. Přenést jablečné služby na jednu platformu tedy můžeme hodnotit jako pozitivní krok.

AWS

Kolik Apple zaplatí?

Bezpochyby se tento krok Applu prodraží. Srovnávat můžeme s jinými službami, které již na AWS fungují. Lyft do konce roku 2021 zaplatí minimálně 300 milionů USD, zatímco Snapchat zhruba 1,1 miliardy do konce roku 2022. Podle výpočtů se jedná o 10% nárůst každý rok, což by v případě Applu znamenalo podstatný rozdíl v celkové ceně.

Co to znamená pro normální uživatele?

Vzhlede k nynějším výdajům Applu se dá předpokládat, že se nebudou výrazně měnit. Apple sice zaplatí více za cloudové služby, ale odpadne jim tím starost o jiná úložiště, takže rozdíly pravděpodobně nebudou takové. S tím souvisí i cena poskytovaných služeb, která se nejspíše měnit nebude.

V souvislosti s přenosem služeb na jiné servery se spekuluje i o navýšení základního úložiště pro uživatele, což by mnoho z nás jistě ocenilo.