Angela Ahrendts opustila Apple minulý měsíc. Údajným důvodem pro její rozhodnutí mělo být, že se nyní chce zkrátka věnovat své rodině. V Apple působila jako viceprezidentka maloobchodní sítě. To znamená, že měla na starosti kamenné prodejny Apple Store po celém světe. Dokázala z nich vytvořit něco kouzelného. Místo, kam se lidé vrací rádi zpět. Nyní se však podělila o konkrétní informace, co se v Apple naučila a co ji dal do života.

Od módy k elektronice

Ahrendts působila dlouhou dobu jako CEO módní značky Burberry. Móda pro ni byla něco, co ji obklopovalo od malička. V tomto oboru se jí také velmi dobře dařilo. Pro Apple začala pracovat v roce 2014. Tehdy ji Apple přetáhnul k sobě na zmíněnou pozici viceprezidentky maloobchodní sítě na základě její přednášky na portálu TED. Angela Ahrendts byla dokonce oceněna jako nejinteligentnější žena naší planety. Pro zajímavost… Její plat byl vyšší než plat generálního ředitele Tima Cooka.

Jak Angela Ahrendts tuto změnu prodělala?

Pro Angelu to byla poměrně velká změna. Podle svýchs slov se prvních 6 měsíců od začátku své kariéry v Applu k ničemu moc nevyjadřovala a potichu poznávala zavedený systém. Bylo to z její strany logické. Akčoliv svými manažerskými schopnostmi se jí může málokdo rovnat, musela zjistit, co je v Apple zavedené a co nikoliv. Podívejte se, jak svůj nástup Angela Ahrendts popisuje.

„Dostanete se do své pozice a všechnu moudroust hážete rovnou na stul, že? Neočekávají, že se naučíte – jste zvyklý být generálním ředitelem v oboru, ve kterém jste vyrůstali 30 let. Jste zvyklí vědět všechno. A teď jdete na vyšší úroveň a nevíte nic jiného než… počkejte chvilku: Víte, co děláte.

Apple byl Titanic maloobchodního obchodu s 55 tísíci zaměstnanci po celém světě. Dobře možná jsem tady byla, protože jsem vůdce a možná proto, že toho dokáži hodně vybudovat. Nechtěla bych jít až tak daleko, jak to dělají vizionáři, ale daří se mi vyhlížet dva nebo tři roky napřed a poznat, co přichází a varovat každého a sjednocovat každého kolem strategie, která má být na to připravena.“

Naučila se třem věcem

Sama tvrdí, že se během kariéry v Applu naučila třem věcem. Nikdy nezapoměňte odkud pocházíte, hněte se rychleji než jste schopni věcí pochopit a nikdy nezapomínejte, že máte obrovskou zodpovědnost. Když začala chodit navštěvovat Apple Story slýchavala věci jako: „Steve říkával, že naší prací je obohacovat životy.“ Nebo: „Steve to řekl a také to napsal“. Mohla tyto fráze ignorovat. Ale nikdy to neudělala.

„Mohla jsem to všechno zahodit, ale myslel jsem, že přes to bychom se nikdy nepřenesli. Chránili jsme to. Takže moje první lekce, co jsem se od nich naučila, když jsem navštívila 140 obchodů, nikdy nezapomenete, odkud jste přišli, a používejte to jako svůj základ.“

Druhá lekce, co uvedla Angela Ahrendts

Druhou lekcí bylo, že věci se extrémně rychle mění. Angela tvrdí, že zákaznící od trhu očekávají, že se vedení společností bude měnit podle technologických změn. Apple požadoval po vedoucích prodejen, aby věci měnili co nejrychleji. Společně se tak tedy zbavili všech zbytečných příruček, které je zdržovaly a zavedla tříminutová YouTube videa. Tak se dařilo držet sjednoceně 70 000 zaměstnanců po celém světě.

A ta poslední

Poslední její lekce je, že si uvědomila svou obří zodpovědnost vůči lidem po celém světě. Což byla jedna z věcí, kterou viceprezidenti Applu od Tima Cooka slýchavali velice často.

„Třetí věc byla, abyste nikdy nezapomněli, že máte obrovskou odpovědnost. Že to není jen o provozování obchodů, že to není jen o prodeji telefonů. O tom to opravdu není. Měla jsem  mnohem větší odpovědnost. A možná je to to, co Steve myslel, když mluvil o obohacení životů a když hovořil o svobodném umění a o technologickém dopadu, který by to mohlo mít na lidstvo.

Neodvažovala jsem se použít slovo lidskost, ale mluvila jsem s týmy o dopadu, který by mohly mít ve své komunitě. A to je to, co učí dnešní lekce Apple, které jsou zdarma. Není to náhoda, že je to jen výuka svobodných umění. Jako třeba jak se stát lepším filmařem nebo fotografem anebo vývojářem aplikací nebo hudebníka. Protože věřím, že to budete v budoucnu potřebovat. Ale také jsem věřila, že možná svobodná umění byla trochu v tom, co chybělo v Apple Storech.

Takže se musíte ohlédnout zpět. Nikdy nesmíte zapomenout, odkud jste přišli. Ve velmi krátkém časovém období jste jen jako stevard. Vždycky říkám, že nikdy nepožádám o titul, nikdy nepožádám o povýšení, nikdy jsem o nic nežádala. Jediné, co jsem udělala, že jsem se vždy snažila udělat to nejlepší pro společnost v daném okamžiku a všechno ostatní prostě padne na své místo.

Takže si myslím, že moje rada pro příští generaci bude “ být nesobecký“ a budete mít neuvěřitelné výsledky.“

Co se stalo po jejím odchodu?

Angela Ahrendts vytvořila z Apple Storů místo, kam se lidi rádi vraceli a chodili se sem učit novým věcem na různých seminářích zaměřených na Apple produkty. Její místo převzala Deirdre O’Brien. Jméno Angely už ani nevisí na stránkách Apple v sekci ohledně vedení splečnosti.